Divadelní projekty

Dva na houpačce

Autor: William Gibson

Původní americká divadelní hra.
V  roce 1962 stejnojmenný film získal dvě nominace na Oscara.
Herecky v něm excelovali Shirley MacLain a Robert Mitchum.

Zobrazit více

Jerry přijíždí do New Yorku, aby zapomněl na své rozpadající se manželství. Na večírku potká záhadnou a charizmatickou tanečnici Gitu a mezi nimi to okamžitě zajiskří. Podaří se jim uniknout nástrahám mileneckých omylů? Je možné nastartovat nový život?

Někdo tě k tomu musí rozhoupat. Někdo tě musí přenést přes tvé vlastní peklo. Někdo ti musí pomoci dotknout se nebes. Strhující příběh dvou spřízněných duší. Mezi láskou a nenávisti odhalí svou pravou tvář.

 • Autor: William Gibson
 • Překlad: Jiří Mucha
 • V rolích: Jan Horák a Jitka Osička
 • Choreografie a kostýmy: Anna Čumpelíková
 • Hudba: Felix Slováček
 • Foto: Jiří Skupien
 • Scéna a režie: Světlana Lazarová
 • Produkce: Golden Archer Production s.r.o.

Titul je zastupován divadelní agenturou Aura – Pont s.r.o.
Veslařský ostrov 62, 147 00 Praha 4, Česká republika.


Svatoušek

Tragikomický monolog rakouského autora Norberta Silberbauera

přejít na stránky hry

"Jsem mrtvý a je mi báječně!" Hra, která začíná těmito slovy, nemůže být nudná. Čekání mrtvého věřícího, až zbožného člověka na svého anděla, který ho má přivést k Bohu, potažmo do ráje, nepostrádá výrazné prvky humoru... Je tragikomickou bilancí člověka, který byl už za svého života jako pohřbený v rakvi, žil sice zbožně, ale ve skutečnosti „nežil“ vůbec.
P.S. Jste věřící?
My věříme, že přijdete.

Zobrazit více

Kam vede život bez hříchu?

Čestnému kostelníku, který pracuje přes den v tiskárně, se přihodí jedné neděle v kostele nehoda. Ozve se prasknutí, spadne na něj dvousetkilový pískovcový anděl a zabije ho. Žil celý život podle Desatera a znal všech dvanáct apoštolů jménem, v počítači měl jako výchozí stránku web kardinála, aby si každé ráno vychutnal kliknutím myši jeho úsměv.

Na hřích prostě nebyl čas. Teď je mrtvý a čeká na zmrtvýchvstání, na nanebevstoupení, ale nic se neděje. Zarezervoval si cestu, sbalil kufr, zaplatil účet, ale autobus nikde. Čeká na svého anděla, který ho má vést ke Spasiteli, je však stále více zklamán a čekání se mění v rezignaci. Retrospektivně si rekapituluje svůj zbožný život, přičemž se začínají vynořovat jeho hříchy - zlost na lidi, kteří ho opustili, rozhořčení, nenávist. Konečně vybízí Boha k reakci a ani si nevšimne, že se nachází v pekle - svém soukromém pekle. On, který věnoval celý život církvi, se ocitá ve slepé uličce. Dochází k závěru, že si měl život více užít.

 • Premiéra 24. září 2015, Divadlo Horní Počernice
 • Derniéra srpen 2017

Druhá smrt Johanky z Arku

Hra bulharského autora Stefana Caneva

přejít na stránky hry

Žanetě, potulné herečce a rebelce se nabízí příležitost volby: „plazit se a žít nebo neplazit se a zemřít“. Na cestě své duchovní proměny se stává „Johankou“ a sama sobě „tvůrcem“. Bůh a Kat, kteří Žanetu v její „životní proměně“ utvrzují, jsou také velmi netypičtí: z Boha lásky a naděje se vyklube ubohý, nevraživý stařeček, který opovrhuje lidmi a světem kolem nás, rozpolcený Kat je v „zabíjení“ až nepochopitelně altruistický a lidský. Současný a zcela paradoxní návrat k osudovým chvílím jedné již zmytologizované „smrti“nás přivádí k myšlence, že k hrdinství je třeba dozrát.

Zobrazit více

Hra „Druhá smrt Johanky z Arku“
je v našem podání českou premiérou!

Potřebujeme hrdinství pro náš život a za jakoukoliv cenu? Zdá se, že ano.
Posuďte sami v legendě s tragikomickými prvky o „netradiční repríze“ posledních hodin před upálením slavné hrdinky Johanky.

Světlana Lazarová: „S realizací hry Druhá smrt Johanky z Arku bych ráda vyburcovala lidi z vnitřního stereotypu a pocitu duševní méněcennosti, aby si uvědomili svoje skutečné lidské kvality. Dnes, ve světě obrovského technického pokroku, kdy je člověk velmi zranitelný, zmanipulovaný a osamocený, je zcela běžné, že podceňuje svoji skutečnou sílu a tvořivý potenciál. K osobnímu růstu a hrdinství je třeba dozrát. Každý z nás nese v sobě „svoji Johanku“. Umění „správně“ žít se nedá naučit - dá se jenom procítit.

Mám veliké štěstí, že cestu k naplnění tohoto ideového obsahu se mnou sdílejí jedinečné a vynikající herecké osobnosti Vilma Cibulková, Ladislav Mrkvička, Stanislav Lehký. Svou invencí a bohatými zkušenostmi, jsou pro mě zároveň scénickými dětmi, uměleckými partnery a divadelními učiteli…Je to nesmírně krásné a tvůrčí setkání.

 • Světlana Lazarová
 • Vilma Cibulková, Ladislav Mrkvička, Stanislav Lehký
 • Jakub Vinklář
 • Matěj Vašíček
 • Jozefina Garaiová, Nina Klestilová
 • Jana Jišová


Představení pro tři herce, délka představení 90 min., bez přestávky.

Nositele autorských práv k dílu zastupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura, o.s.- Krátkého1, Praha 9.

 • Premiéra 23. března 2013, Divadlo Horní Počernice
 • Derniéra červen 2015